Економија 13. јануари 2021. / 12:49

Вредноста на доларот опадна, нафтата порасна за цел процент

Вредноста на доларот опадна, нафтата порасна за цел процент
1203962454

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути значително опадна. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската во однос на другите шест најважни светски валути, утрово е околу 89,97 поени, додека вчера во ова време тој беше 90,56 поени. Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се намали од вчерашните 104,25 на 103,60 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,2210 долари, додека вчера во ова време беше 1,2150 долари.

Цените на нафтата, пак, се зголемија дополнително по објавените податоци вчера за поголем пад на залихите на сурова нафта во САД, што ги зголемува надежите за посилна побарувачка.

На американскиот пазар цената на барелот порасна за 1,1 процент, на 53,80 долари, додека на лондонскиот пазар, барелот порасна за 1,3 проценти, на 57,30 долари. Ова се највисоките нивоа на цени од февруари минатата година.

На повеќето азиски берзи, цените на акциите пораснаа во средата, како и на Волстрит претходниот ден, бидејќи инвеститорите се надеваат дека ќе го забрзаат закрепнувањето на економијата, имајќи предвид дека вакцинацијата против Ковид-19 треба постепено да ги нормализира аткивностите.

Индексот „MSCI“ азиско-пацифичките акции, со исклучок на јапонскиот, се зголеми за 0,6 проценти околу 19 часот. На берзата во Токио, индексот „Nikkei“ зајакна за околу 1 процент, додека цените на акциите во Австралија и Јужна Кореја пораснаа помеѓу 0,1 и 0,7 проценти. Но, во Хонг Конг и Шангај, тие паднаа помеѓу 0,4 и 0,7 проценти.

Утрово повеќето азиски берзи ги надокнадија загубите од претходните денови, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од вчерашната блага, но сепак растечка цена на акциите на Вол Стрит.

Инвеститорите се надеваат дека наскоро, благодарение на вакцинацијата против Ковид-19, економските активности ќе се вратат во нормала и економското закрепнување ќе се забрза.

Дотолку повеќе што се очекуваат нови стимулативни мерки во САД, кои исто така треба да помогнат во закрепнувањето на глобалната економија.

Тие стимулации се скоро сигурни откако Демократите освоија мнозинство во двата дома на Конгресот на САД, што треба да му олесни на избраниот претседател Џо Бајден да ги спроведува своите планови во Конгресот, како што се нови стимулации и зголемени инвестиции во инфраструктурата.

Инвеститорите се фокусираат и на политичката состојба во Вашингтон, бидејќи Претставничкиот дом на Конгресот разговара за започнување на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп од власт, откако неговите поддржувачи минатата недела го нападнаа Конгресот, при што животот го загубија пет лица.

Инвеститорите се исто така на штрек бидејќи се ближи сезоната на објавување деловни извештаи на компаниите за последниот квартал од минатата година.