Економија 05. јануари 2021. / 20:42

„Тесла“ во 2020 година продала речиси пола милион возила

„Тесла“ во 2020 година продала речиси пола милион возила

Автомото-енергетската компанија Тесла соопшти дека испорачала повеќе возила во 2020 година отколку што се очекувало поради зголемената побарувачка на електрични возила низ светот.

Компанијата во 2020 година испорачала 499.550 возила, што е над проценката на Вол Стрит за 481.261 возило, според податоците на „Рефинитив“, компанија што ги следи финансиските пазари и инфраструктурата, пренесува Ројтерс.

Годишната испорака е само нешто помалку од планираната цел на директорката Илона Маска, која најави половина милион возила.