Економија 02. ноември 2019. / 13:13

„Прв дојден, прв услужен“: Со субвенциите за плински уред ќе бидат опфатени околу 800 до 900 возила

„Прв дојден, прв услужен“: Со субвенциите за плински уред ќе бидат опфатени околу 800 до 900 возила

Во следните 30 дена сите возачи што сакаат да стават плински уреди во своите автомобили, ќе може да аплицираат за субвенции во Министерството за економија. Рокот за поднесување барања почна вчера, а процедурата, како што објасни денеска ресорниот министер Крешник Бектеши, е многу едноставна.

-Потребно е само да се достави барање до Министерството и да се извади нова сообраќајна дозвола во која ќе стои дека возилото не користи бензин или дизел, туку плин, рече Бектеши на прес-конференција.

Според него, ќе се субвенционираат 50 отсто од трошоците за вградување плински уреди, но максималната сума што може да ја добие апликантот е 18.000 денари.

Со поддршката се обезбедени 15 милиони денари или по 250 – 300 евра за околу 800 – 900 возила.

-Мерката ја најавивме во август годинава, а средствата се обезбедени со ребалансот на Буџетот. Министерството за економија веќе формира и Комисија надлежна за распределба на поддршката со цел што побрза реализација на мерката. Со ова, и ние на некој начин се вклучуваме во Планот за чист воздух и сакаме да придонесување во намалување на загадувањето, подвлече Бектеши.

Тој потсети и дека догодина треба да стартува еколошкото категоризирање на возилата.