Економија 12. ноември 2018. / 09:44

По најавите за намалување на производството, скокнаа цените на нафтата

По најавите за намалување на производството, скокнаа цените на нафтата

Откако Саудиска Арабија објави дека ќе го намали производството следниот месец, цените на сировата нафта забележаа галопирачки скок.

Саудиска Арабија објави дека ќе го намали производството на сурова нафта за половина милион барели дневно од следниот месец.

Тоа е сфатено како знак дека ОПЕК може да објави координиран прекин на производството на следниот состанок во декември, во обид да ги одржи цените.

Нафтата од типот Брент, скокна речиси 2 отсто на 71,55 долари за барел ова утро, додека американската сирова нафта во Њујорк скокна за 1,3 отсто на нешто повеќе од 61 долар.