Економија 01. февруари 2021. / 12:30

Нема промена на цените на горивата

Нема промена на цените на горивата

Вечерва по полноќ нема да има промена на цената на горивата – и цената на бензинот и на дизелот останува иста. Поевтинува за половина денар само нафтата за домаќинствата, додека покачување на цената има за мазутот.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката од 25.01.2021 година, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 0,50 денар/литар и сега ќе изнесува 41,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,168 ден/кг и ќе изнесува 31,436 ден/кг.

Од 2.2.2021 година од 00.01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 61,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 63,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 52,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 41,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 31,436 (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтни цени на светските берзи во просек бележат намалување: бензинот за 0,407%, дизелот за 0,57%, екстра лесното масло за 2,317 %, додека кај мазутот има зголемување од 0,949% .

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0,152%, велат од Комисијата.