Економија 19. август 2019. / 15:32

Надлежните зад затворени врати ги договорија аргументите за утрешниот состанок во Приштина

Надлежните зад затворени врати ги договорија аргументите за утрешниот состанок во Приштина

Зад затворени врати се кординираа министрите за економија и земјоделство, и директорите на Агенцијата за храна и Царинската управа за ситуацијата со Косово по забраната на Приштина за увоз на македонски мед и компири. Нема детали што било договорено и со што утре министрот за економија Крешник Бекташи ќе настапи на состанокот со својот колега Едрит Шала во Приштина, пренесува Алсат-М.

Македонските производи ги задоволуваат светските стандарди и нема основа косовските власти да ставаат забрана посочува директорот за храна и ветеринарство.

Македонските производи ги задоволуват светските стандарди, највисоките страндарди што се бараат од Европската Унија, компирот исто така брзо за некој месец, два ќе добие дозвола за извоз во Европска Унија и ние ќе побараме од косовските власти во текот на утрешниот ден со аргументи врз основа на кои меѓународни стандарди ја воведуваат оваа забрана – рече директорот на Агенција за храна и ветеринарсво, Зоран Атанасов.

Рекција пристигна и од претседателот на стопанска комора Бранко Азески кој го дели исто мислење со Сафет Ѓергалиу, поранешен претседател на стопанскта комора во Косово. Според него забраната од косовска страна е популистичка мерка донесена во погрешно време.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА.