Економија 07. септември 2018. / 15:53

Меркел: Кризата меѓу Катар и арапските земји е лоша за економијата

Меркел: Кризата меѓу Катар и арапските земји е лоша за економијата

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека дипломатската криза меѓу Катар и четири арапски земји – Бахреин, Египет, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати е лоша за регионалната економија, како и безбедноста.

На отворањето на катарско-германскиот бизнис форум, кој се одржува во Берлин, Меркел изјави дека Германија не е учесник во конфликтот, но дека ги поддржува сите конструктивни обиди за негово завршување.