Економија 24. февруари 2020. / 12:31

Дизелот поскап за половина, а бензините за еден денар

Дизелот поскап за половина, а бензините за еден денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 1,46% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно Одлуката од 17.02.2020 година.

Од ноќеска на полноќ 00:01 часот на 25.02.2020 година, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1 денар за литар и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 67 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 69 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 47,50 ден/лит.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 0,50 ден/лит и сега ќе изнесува 58,50 ден/лит, додека малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,425 ден/кг и од ноќеска на полноќ ќе изнесува 33,565 ден/кг.