Економија 03. февруари 2020. / 13:44

Бензинот и дизелот од полноќ поевтини

Бензинот и дизелот од полноќ поевтини

Регулаторната комисија за енергетика денеска ги објави новите цени на нафтените деривати, што ќе важат од полноќ.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за два денари во однос на малопродажната цена утврдени со Одлуката од 27.01.2020 година и со тоа ќе изнесува 58 денари за литар.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 1,50 во однос на малопродажните цени утврдени со Одлуката од 27.01.2020 година и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 47,50 ден/лит.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1,00 во однос на малопродажната цена утврдени со Одлуката од 27.01.2020 година и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 68,50 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 1,473 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 27.01.2020 година и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 34,922 ден/кг.