Економија 07. октомври 2019. / 12:18

Бензините и дизелот поевтинуваат за половина или за еден денар

Бензините и дизелот поевтинуваат за половина или за еден денар

Oд вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 0,75 отсто, објави Регулаторната комисија за енергетика.

Согласно одлуката, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР-95 се намалува за 0,5 денари, и еден литар 95-октански бензин ќе чини 68 денари.

Цените на ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата се намалуваат за по 1 денари. Еден литар 98-октански бензин ќе чини 70, додека еден литар дизел ќе чини 62 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.