устав

Пронајдени се 29 резултати на тема „устав“
Македонија

Собрание: Расправа за вториот нацрт-амандман, за тргнување на одлуките на АСНОМ и додавање на Рамковниот Договор

Комисијата за уставни прашања ја продолжи расправата за нацрт уставните амандмани, во рамки на втората фаза од постапката за менување...
Македонија

ОЈО ќе почне истрага против Иванов бидејќи одбил да ги потпише Законот за јазици и ратификацијата за Договорот од Преспа

Основното јавно обвинителство ќе почне истрага против претседателот Ѓорѓе Иванов поради прекршување на Уставот, објави ТВ21. Претседалот...
Македонија

Стоилковски: Не постои држава чии Устав е подготвуван од соседите, а достоинството на македонскиот народ е ставено на тезга

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството...
Македонија

Над 20 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за промена на уставното име: Немаме мандат да го менуваме името на татковината

Над 20 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ јавно се изјаснаа дека нема да гласаат за уставни промени со цел промена на уставното име. Пратениците,...