Спорт 12. септември 2018. / 13:25

Алжирецот Гедбан доаѓа на голот на Вардар

Алжирецот Гедбан доаѓа на голот на Вардар

По заминувањето на Арпад Штербик на крајот на минатата сезона од тимот на Вардар, македонскиот шампион летово остана и без Србинот Страхиња Милиќ, па остана отворено прашањето кој ќе биде идниот голман на вардарци.

Во јавноста циркулираа неколку имиња деновиве, а меѓу нив најсилна беше шпекулацијата за голманот на Пуенте Ксенил, Алжирецот Калифа Гедбан.

Неговиот клуб денеска преку својата официјална страна ги информираше фановите и јавноста дека е постигнат договор со Вардар и дека Гедбан се сели во Скопје. Вардар се согласил да го плати бараниот износ, односно договорната клаузула која ја има Гедбан во неговиот договор.